Home Maqedoni
BDI kërkon financimin e partive nga buxheti i shtetit
Bashkimi Demokratik për Integrim kërkon financimin e partive politike nga buxheti.

“Nuk jemi të kënaqur nga ligji ekzistues për financimin e partive politike, kërkojmë zgjidhje ligjore nëpërmjet së cilës partitë do të financohen nga buxheti, kjo është më stabile dhe është një mënyrë për parandaluar korrupsionin”, thekson deputeti i BDI-së, Artan Grubi, në takimin e sotëm Përmirësimi i modelit të financimit të partive politike në Maqedonisë, nën organizimin e Institutit Kombëtar Demokratik.

“Mendoj se kjo çështja të rregullohet nëpërmjet buxhetit, ajo do të sjell transparencë, ndërsa bëjmë përpjekje edhe për të bërë mbikëqyrje se si do të harxhohen parat e qytetarëve. Qoftë sipas mandatit ose sipas votave të mara në zgjedhjet parlamentare të fitohen mjetet. Në këtë mënyrë do të rregullohet kjo pjesë e financimit të partive”, tha Grubi.

Ai i bëri thirrje që të zgjidhet anëtarët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor që të mundësohet që sa më shpejtë të mbahet referendumi.
Dërgoja mikut në:
GOLI
e Enjte 12 Korrik 2018, Ora 17:37
FINANSIM TE PARTIVE SHQIPETARE NDOSHTA...POR,PER GRUPET RREBELE UDB-DUI-ste NE ASNJE MENYRE...ATO QE FINANSOJNE KETO GRUPE RREBELE JANE TE MALLKUAR....
Shkruani komentin tuaj!
 
Aksident me dy të vdekur në Kosovë, lëndohet ambasadorja turke
Dëbora e parë zbardh zonën e Korçës (FOTO LAJM)
Dritan Demiraj: Një telefonatë i hapi rrugën Gruevskit në Shqipëri
Eurosig pushton tregun e sigurimeve në Maqedoni
Gruevski pritet "ta mbajë frymën" tek Putini

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media