Home Maqedoni
Zaev ende nuk e konfirmon se janë siguruar votat
Vazhdojnë orvatjet për grumbullimin e dy të tretës së shumicës në Parlamentin e Maqedonisë i nevojshëm për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në pajtim me Marrëveshjes së Prespës dhe evitimin e zgjedhjeve të reja të parakohshme. Pushteti nuk heq dorë, ndërsa fakt për këtë është edhe fillimi i paralajmëruar për sot i punës së Komisionit për çështje kushtetuese, e cila duhet ta shqyrtojë propozimin për inkuadrim drejt ndryshimeve kushtetuese, shkruan sot agjencia e lajmeve e Maqedonisë MIA.

Presioni për votat shtesë nuk zvogëlohet, nga njëra anë, ndërsa nga ana tjetër qëndrimet e VMRO-DPMNE-së opozitare që plasohen në opinion mbeten të njëjta se referendumi ka treguar se qytetarët nuk e pranojnë Marrëveshjen e Prespës dhe se kjo duhet të respektohet nga të gjitha deputetët dhe funksionarët.

Mesazhet nga bashkësia ndërkombëtare janë dy e treta e shumicës në vend të zgjedhjeve të reja që të shfrytëzohet kjo shansë e vetme për fillim të bisedimeve me BE dhe anëtarësim në NATO

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se nuk mund të konfirmojë nëse është arritur shumicë prej dy të tretave për sjelljen e ndryshimeve kushtetuese të cilat janë obligim nga marrëveshja e Prespës, por shfaqi optimizëm se përmes debatit inkluziv, siç tha, do të fitojë elementi progresiv.


Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Dhuna ndaj ish-ministrit Janakievski, reagon spitali “8 Shtatori”
Kamenos sheh ëndrra me luftë: Shqipërinë dhe Maqedoninë i kemi 20 minuta punë
Gruevski : Nuk jam organizator i dhunës
Pjestari i Grupit të Kumanovës rreh në burg dy ish-ministrat e Gruevskit
Ministria jep detajet më të fundit për aksidentin e tmerrshëm

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media