Home Maqedoni
Këto janë pasaportat më të fuqishme të vitit 2018 (FOTO LAJM)
Padyshim që pasaportat janë pasqyrë e një vendi. Këtë e tregojnë më së miri vendet më të fuqishme të botës, ku pasaportat e tyre respektohen në mbarë botën.

Së fundmi “Henley Passport Index” pasaportat e shteteve te cilëve u lejohet të udhëtojnë në vende të tjera pa patur nevojën e vizave.

Sipas të dhënave të mbledhura nga International "Air Transport Association, rezulton që Japonia ka pasaportën më të fuqishme në botë, pasi poseduesit e tyre mund të udhëtojnë pa viza në 190 vende të botës.

Pas tij renditen Singapori dhe Gjermania me akses respektivisht në 189 dhe 188 vende.

Zbuloni më poshtë renditjen e pasaportave më të fuqishme:

Japonia - 190 shtete

Singapori - 189 shtete

Gjermani, Francë, Kore e Jugut - 188 shtete

Danimarkë, Finlandë, Suedi, Itali dhe Spanjë - 187 shtete

Norvegji, Mbretëri e Bashkuar, Austri, Luksemburg, Holandë, Portugali, SHBA - 186 shtete

Belgjikë, Zvicër, Irlandë dhe Kanada - 185 shtete

Australi, Greqi, Maltë - 183 shtete

Republika Çeke dhe Zelanda e Re - 182 shtete

Hungari, Slloveni dhe Malajzi - 180 shtete /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Del videoja, momenti kur MCGregor i kërkon mëshirë Khabib-it në ring (VIDEO)
VMRO për pajtim, cili është qëndrimi i tyre ndaj ofertës së Kryeministrit Zaev
Gjykata anulon seancën e rastit “TNT” pas kërkesës së Gruvskit
Prokurorët arrijnë në konkluzione tronditëse nga vrasja me telekomandë e Haxhi Ahmetit
Çudit Zaev, ia fal "27 prillin" VMRO-së

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media