Home Maqedoni
Maqedonia ndryshon Kushtetutën, zyrtarisht bëhet Maqedonia e Veriut
Më në fund, Kuvendi i Maqedonisë i ka bërë dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat burojnë nga Marrëveshja e Prespës.

Pak minuta më parë, këto ndryshime u miratuan me 81 vota duke i hapur kështu rrugën zbatimit të marrëveshjes.

Deputetët e opozitës maqedonase VMRO, nuk ishin të pranishëm në seancën e sotme për ndryshimet kushtetuese, të cilët kanë thënë se nuk duan t’i japin legjitimitet ndryshimit të Kushtetutës së vendit.

Sipas ndryshimeve kushtetuese, emri i ri i shtetit do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Italia dhe Polonia optimiste për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut
Bushati për negociatat: Debati Merkel-Macron e bëri, nuk ka ndarje të Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut
Rompuy: BE-ja do t’i pranojë krahëhapur vendet që janë reformuar
NEGOCIATAT/ Zaev: Nëse nuk marrim një "Po" qeveria jonë bie
Franca e vendosur: Është herët për të filluar bisedimet me vendet e Ballkanit

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media