Home Maqedoni
S'ka hapa pas, Mitsotakiq njeh Marrëveshjen e Prespës
Qeveria e re greke nën udhëheqjen e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis nuk do të ndryshojë politikën e jashtme dhe evropiane.

Gjatë kohës në opozitë Mitsotakis kundërshtonte Marrëveshjen me Shkupin. Po tani?

“Më pak tatime dhe më shumë investime”, ka premtuar Kyriakos Mitsotakis gjatë fushatës parazgjedhore.

Politikani konservator ka premtuar se më së largu në gusht do të nxjerrë në parlament një propozim për tatime.

Mbështetësit e tij u gëzohen shkurtimeve të tatimeve. Por a do të kthehet gjendja e para krizës së borxheve?

“Me siguri jo”, thotë eurodeputeti Jorgos Kyrtsos. Në Greqi nuk priten befasi të pakëndshme nga Mitsotakisi. Kryeministri do të zvogëlojë së pari të dhënat e shtetit e më pas priten hapa që mundësojnë përmirësimin e gjendjes në vend, thotë Kyrtsos për DW.

Greqia në gusht të vitit 2018 ka dalë prej programit ndërkombëtar të shpëtimit financiar. Por mbikëqyrja mbetet. “Mbikqyrje e ashpër”, është koncepti aktual.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Arsenal armësh të fshehura në shtëpi, arrestohet ish-shefi i policisë
Ra në kurthin rus, Zaev ndryshon numrin e telefonit dhe merr masa të repta
E rëndë: Djali gjen trupin e babait të vdekur në pus
Vritet Presidenti i Çamërisë
Prokurorja Ristovska: Jemi duke vazhduar hetimet për zhvatjen

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media