Home Maqedoni
Arrihet marrëveshja me arsimtarët, nga janari do t’u rriten rrogat
Ministria e Arsimit dhe SASHK-ut kanë arritur marrëveshje për rritje të pagave prej 10% duke filluar nga 1 janari i vitit 2020.

Ministri i arsimit, Arbër Ademi tha se kjo është rritje historike, dhe me këtë vendim do te kthehet dinjiteti i mësimdhënësve, ndërsa theksoi se në periudhën e ardhshme do të vazhdojmë të bashkëpunojmë me SASHK-un për të zgjidhur të gjitha çështjet tjera që kanë të bëjnë me fushën e arsimit.

Ndërsa kreu i SASHK-ut, Jakim Nedellkov tha se kërkesa e tyre për rritje të rrogave prej në janar është plotësuar.

“Këtë që e njoftojmë sot është një paralajmërim i mirë se po hapim kapituj të ri të cilat duhet të shqyrtohen në të ardhmen. Pra për 10 % do të rriten pagat nga 1 janari i vitit 2020. Mirëpo, këtë rritje nuk duhet ta marrim si euforike por duhet të vazhdojmë të punojmë për të mirën e arsimit”, theksoi Nedellkov.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
12 viktima dhe 641 të infektuar me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit
Shtimi i lartë i rasteve, Maqedonia rikthen masat shtrënguese
Maqedonia e Veriut drejt fundit të kapaciteteve në spitalet COVID
4 viktima dhe 408 raste të reja me Covid-19
Filipçe: Duhet të miratohen urgjentisht masat mbrojtëse ndaj COVID-19 që janë në Kuvend

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media