Home Maqedoni
BE i jep 69 milion euro Maqedonisë për të menaxhuar situatën me koronavirusin
Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrovcdeklaroi se Maqedonisë së Veriut do t’i ofrohen 69 milion euro nga Bashkimi Evropian për menaxhimin e situatës së koronavirusit.

“Prej këtyre parave, tre milionë euro janë mbështetje e drejtpërdrejtë buxhetore, 50 janë për rimëkëmbjen ekonomike, katër janë për nevojat mjekësore në luftën me coronavirusin, 12 për mbështetjen e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme”, tha ministri Dimitrov në televizionin Telma, njofton Telegrafi Maqedoni.

Dimitrov theksoi se ky është mesazh i rëndësishëm i solidaritet të BE-së, që sot dha rekomandim për nisjen e bisedimeve.

Vendimin e sotëm, Dimitrov e vlerësoi si lajm të mirë dhe se pret që këtë vit të nisin bisedimet për shkak se Maqedonia e Veriut, është dashur të nisë bisedimet që nga viti 2019.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Rritet numri i të prekurve me koronavirus në Kumanovë, qytetarët nuk respektojnë oraret (VIDEO)
Filipçe: Gjendemi në fazën kritike, e pritshme rritja e numrit të infektuarve me Koronavirus
Maqedoni, 95 persona janë vendosur në izolim dhe 4 të tjerë në vetizolim në 24 orët e fundit
Pesë viktima të reja në Maqedoni
51 raste të reja dhe 5 të vdekur në 24 orët e fundit në Maqedoni

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media