Home Maqedoni
OKB mbështet Maqedoninë e Veriut në luftën ndaj koronavirusit
Kryeministri Oliver Spasovski dhe Koordinatorja e Kombeve të Bashkuara në vendin tonë, Rosana Duljak, në takimin e sotëm diskutuan masat e marra të marrë nga Qeveria ndaj pandemisë.

Siç thuhet në deklaratë, Kombet e Bashkuara janë gatshme të mbështesë vendin, aty ku vlerësohet së është e rëndësishme.

“Në ballafaqimin me pandeminë e virusit COVID-19, në përshpejtimin e rimëkëmbjes ekonomike të vendit, zbatimin e reformave në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, familja e Kombeve të Bashkuara është e gatshme të mbështesë qeverinë dhe qytetarët e Maqedonisë së Veriut”, tha Rosana Duljak, Koordinatore.

Ajo shprehu qëndrimin e KB-së se “Jemi së bashku në këtë proces dhe përgjegjësia e përbashkët është të punojmë në interes të të gjithë qytetarëve të vendit, në frymën e Agjendës së Zhvillimit të Qëndrueshëm, në mënyrë që askush të mos mbetet pas”.

Spasovski falënderoi për bashkëpunimin e vazhdueshëm të mirë të vendit tonë me OKB-në dhe zyrën e Shkupit.

“Do t’i drejtojmë të gjitha kapacitetet dhe burimet, si shtet, për të dalë fitimtar në këtë betejë. Prioriteti ynë kryesor është të mbrojmë shëndetin e qytetarëve dhe të sigurojmë funksionalitetin e sistemit shëndetësor”, tha Spasovski.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Rrugët e kryqytetit bosh, si u duk sot Shkupi
Dy persona humbin jetën nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut
Filipçe: Po vjen një periudhë e vështirë, do rritet numri i viktimave
Rrëfehet personi nga Struga që u rrit me Ibrahimovic: Nëna ime e ka ushqyer, mbaj ende kontakte me të (VIDEO)
Më shumë 500 persona në Tetovë dhe Gostivar ndodhen në vetëizolim

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media