Home Maqedoni
Pendarovski telefonatë me Kurtin, ja çfarë biseduan
Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, sot realizoi bisedë telefonike me Albin Kurtin, kryeministrin në detyrë të Qeverisë së Republikës së Kosovës.

Në këtë bisedë, që ishte me kërkesë nga pala kosovare, të dy bashkëfolësit shkëmbyen mendime dhe informacione në lidhje me marrëdhëniet bilaterale midis dy vendeve fqinje, si dhe gjendjet politike aktuale në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Bashkëfolësit biseduan, gjithashtu, edhe për pandeminë e kovid-19, masat të cilat po ndërmerren në të dy shtetet për mbrojtjen nga virusi korona dhe për ballafaqimin me pasojat e pandemisë. Në këtë drejtim u konkludua se me rëndësi të madhe është bashkëpunimi midis shteteve në bazë bilaterale dhe rajonale, si dhe mbështetja të cilën Bashkimi Evropian ia jep rajonit me qëllim që të rimëkëmbet nga kriza, jo vetëm në planin shëndetësor, por edhe në planin ekonomik.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
3 viktima dhe 38 raste të reja me koronavirus në Maqedoni
I zhdukur në përroin e thellë, prej një jave kërkohet adoleshenti
Këto janë rregullat se si duhet të punojnë kafetë dhe restorantet në Maqedoni
Dy datat e mundshme për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut
Lokalet gati për klientët, qytetarët mirëpresin heqjen e orës policore (VIDEO)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media