Home Bota
Zbulohet një planet "binjak" me tokën, kjo është veçoria e tij
Pas hulumtimeve të reja, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se planeti 111 vite dritë larg është zyrtarisht "version i binjak i Tokës". Ata shprehen se me siguri në këtë planet të sapo zbuluar, ka jetë aliene.

Ky planet ka të njëjtat përmasa me Tokën dhe të njëjtën temperaturë mbi sipërfaqe.

Pavarësisht se ndodhet 11 vite dritë larg, ai po lëviz drejt nesh dhe pritet që të bëhet edhe fqinji më i afërt me “vetëm” 79 mijë vite larg.

Super Toka rrotullohet rreth ne ylli të ngjashëm me Diellin, që do të thotë se ekziston mundësia që të mbajë ujë të lëngshëm në sipërfaqen e tij, një komponent kyç për ekzistencën e jetës që ne njohim.

Studimi i ri, nga studiuesit në Universitetin e Teksasit, dhe Universitetin i Montrealit, arriti në përfundimin se është më se e mundur që në këtë planet në ketë jetë.

Studimi krye duke përdorur të dhëna nga Observatori Jugor Europian (ESO). Ata gjithashtu zbuluan për herë të parë se planeti ka një fqinj, të quajtur ‘K2-18b’.

Me teknologjinë aktuale do të nevojiteshin të paktën 141,000 vite për të mbërritur atje, por me avancimin e teknologjisë në vitet e ardhshme ulja në këtë planet mund të jetë shumë më e afërt. /albeu.com/Dërgoja mikut në:


Shkruani komentin tuaj!
 
Rrëzohet avioni me 60 pasagjerë, frikë se nuk ka të mbijetuar
Gazeta britanike bën gafën e pafalshme, ngatërron Kosovën me shtetit... (FOTO LAJM)
Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë një ndërtesë në Londër (VIDEO)
Gjetën 8 mijë euro në kontenier, s'mund t'i marrin edhe pse askush nuk po i kërkon
13 persona të vdekur nga rrëzimi i helikopterit në Meksikë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media