Home Bota
E gjithë bota kundër Trump!
Njoftimi i Presidentit Trump se SHBA e njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe se do të dërgojë ambasadën amerikane atje mund të shënojë një fazë kritike në uljen e ndikimit të SHBA në botë.

Rrallëherë, një iniciativë e tillë e rëndësishme e politikës amerikane është kritikuar ose dënuar universalisht nga pothuajse çdo vend në botë.

Presidenti Trump ka provokuar zemërim në vende të rëndësishme të aleancës në SHBA që nga Lufta e Dytë Botërore, si Britania e Madhe, Japonia, Australia dhe Gjermania, por ata janë përpjekur të vazhdojnë të ruajnë marrëdhëniet me Trump, përcjell albeu.com.

Por këtë herë shprehjet e mospajtimit ekstrem janë më shumë se zakonisht me tallje dhe zhgënjim në një lëvizje që dëmton seriozisht parësinë politike amerikane në rajon.

Edhe aleatët e palëkundur amerikanë nuk duan të bëhen dëmtim kolateral.

Zemërimi është më i madh në shtetet myslimane: zëdhënësi i qeverisë turke tha të mërkurën se vendimi i SHBA-së për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit do ta zhysë rajonin dhe botën në konflikt të pafund.

Kryeministri i shtetit Bekir Bozdag tha në Tëitter se "duke deklaruar Jeruzalemi një kryeqytet po shpërfill historinë dhe të vërtetat në rajon, është një padrejtësi,mizori e madhe, pamoralshmëri, marrëzi, çmenduri, po e zhyt rajonin dhe botën në një zjarr pa fund në sy ".

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se veprimi i Presidentit Trump do të ishte një "vijë e kuqe për Turqinë" dhe mund të çonte në anën e Ankarait që të priste lidhje diplomatike me Izraelin.

Marrëdhëniet e Turqisë me SHBA-të kanë qenë në rënie për disa vite, por edhe Arabia Saudite reagoi negativisht në lidhje me këtë lëvizje të Trump.

Një zyrtar saudit në Riad u shpreh se "njohja do të ketë implikime shumë serioze dhe do të jetë provokuese për të gjithë muslimanët". Ai pohoi se lëvizja e SHBA do të dëmtonte aftësinë e saj për të arritur "një zgjidhje të drejtë për çështjen palestineze" dhe statusi i Jerusalemit duhet të vendoset vetëm në një zgjidhje përfundimtare midis Izraelit dhe palestinezëve.

Arabia Saudite ka kultivuar SHBA si një aleat kundër Iranit, por veprimi i pritur i SHBA do të bëjë të pamundur edhe të pretendojë se "procesi i paqes" po shkon kudo.

Kjo ka qenë e vërtetë për vite me radhë, por pretendimi se ishte dhe se SHBA ishte një arbitër i drejtë në çështjet Izrael-palestineze u mundësoi shteteve muslimane si Arabia Saudite të thoshin se po qëndronin pranë SHBA për të ndihmuar palestinezët .

Veprimet e zotit Trump do të jenë një goditje serioze ndaj ndikimit amerikan në botën muslimane dhe veçanërisht në Lindjen e Mesme.

Ata do të bindin shtetet e tjera anembanë botës se politika e jashtme amerikane ka shpërthyer dhe do të përcaktohet në të ardhmen nga politika e vetë-izolimit dhe prioriteteve politike të zotit Trump. /albeu.com/Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
E pashpirt! Modelja serbe bën foto me babain e vdekur (FOTO LAJM
Gjermania goditet nga terrorizmi
A e dini përse shefat e kuzhinës mbajnë këtë lloj kapeleje të lartë?
Dalin pamjet, kjo është e vërteta mbi skenat intime në filma (VIDEO)
Nëse shkruani në Google fjalën 'Idiot" iu del Donald Trump (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media