Home Bota
Raporti/ Ja si ndikon ajri i ndodhur në dëmtimin e trurit të foshnjave
Pothuajse 17 milionë foshnje në mbarë botën janë duke frymëmarrur ajrin toksik, duke ndikuar potencialisht në zhvillimin e tyre të trurit, thuhet në një raport të UNICEF – it.

Dy të tretat e fëmijëve të prekur – mbi 12 milionë – jetojnë në Azinë Jugore janë të ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit.

Sipas këtij raporti partikulat e ndotjes mund të dëmtojnë indet e trurit dhe të pengojnë zhvillimin kognitiv, me pasoja të mundshme gjatë gjithë jetës, shkruan CNN.

Ndotja e ajrit është një nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin e fëmijëve globalisht. Pneumonia pretendon se 920,000 fëmijë nën moshën 5 vjeç preken çdo vit, dhe rreziku është më i madh për ata nën moshën 1 vjeç.

Truri i nënshtrohet rritjes kritike në 1,000 ditët e para të jetës, duke formuar lidhjet nervore themelore në këtë fazë. Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit gjatë kësaj kohe mund të ndikojë në zhvillimin, thuhet ndër tjerash në këtë raport, raporton Insajderi.

Gjatë zhvillimit, trurët e rinj janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj dozave të vogla kimike toksike.

“Truri i foshnjave dhe fëmijëve të vegjël është ndërtuar nga një ndërveprim kompleks i lidhjeve të shpejta nervore që fillojnë para lindjes”, ka thënë Pia Rebello Britto, shefe e UNICEF për zhvillimin e hershëm të fëmijërisë. “Këto lidhje nervore formojnë mendimin optimal të fëmijës, të mësuarit, shëndetin, kujtesën, aftësitë gjuhësore dhe motorike.”

Mjediset negative, të tilla si ekspozimi ndaj ajrit toksik, i bëjnë fëmijët më të prekshëm ndaj problemeve të zhvillimit, duke parandaluar zhvillimin e trurit të tyre plotësisht, shpjegoi ajo.

Hulumtimet kanë treguar se ndotja e ajrit mund të pengojë rritjen, ndikimin e IQ dhe kujtesës dhe të shkaktojë probleme psikologjike të tilla si ankthi, depresioni dhe çrregullimi i vëmendjes së deficitit të hiperaktivitetit, të cilat mund të ndikojnë në rezultatet e testit në shkollë.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Ishte kurioz si i pastrohej shtëpia por u habit kur pa pastruesen zhveshur (VIDEO)
Normalisht është një dasmë por kurrë nuk do të donit të ishit në të (VIDEO)
Njihuni me pulën më të shtrenjtë në botë (VIDEO)
Pamje që rrallë herë i shihni, tetë vajza grushtohen me njëra-tjetrën (VIDEO)
Koxias shpërthen pas dorëheqjes: Tentuan të më groposin

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media