Home Bota
E johur si gruaja e torturës, kjo grua do të qëndrojë në krye të CIA
Për herë të parë drejtimin e CIA-s do ta marrë një femër. Ajo është Gina Haspel dhe ka punuar tek CIA-s prej vitit 1995.

Haspel ka qenë pjesë e disa polemikave, përfshi këtu edhe përfshirjen e saj në disa programe të torturës të kryera nga SHBA. Po ashtu emri i saj lidhet edhe me shumë tortura të bëra gjatë marrjes në pyetje të dëshmitarëve kyç në “hapësirat e zeza”, ose në burgjet sekrete të CIA-s.

Qëkur Trump mori pushtetin, ajo ka mbajtur pozicionin si zëvendësdrejtore e CIA-s duke marrë lëvdata, por edhe duke ngritur për rifillimin e përdorimit të teknikave të torturës nga CIA.

Haspel ka qenë e lidhur me programin e “marrjes në pyetje” të CIA-s e cila u theksua në raportin prej 6000 faqe nga Komuniteti i Inteligjencës së Senatit i cili detajonte përdorimin e teknikave që konsiderohen gjerësisht si torturë.

Ditën e sotme Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka shkarkuar nga puna Sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson. Vendin e tij do ta zërë shefi i shërbimeve inteligjente të CIA-s, Mike Pompeo.

“Mike Pompeo, drejtor i CIA-s, do të bëhet sekretari i ri i shtetit, ai do të bëjë një punë fantastike! Gina Haspel do të bëhet drejtorja e re e CIA-s dhe gruaja e parë e zgjedhur në këtë mënyrë. Urime për të gjithë!”, ka shkruar Trump. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:


Shkruani komentin tuaj!
 
"Delfini i bardhë" i ujërave, superjahti që s'bën zhurmë (FOTO LAJM)
Njihuni me SoFin, peshkun e butë robot (VIDEO)
"Dua të shkruaj emrat e fëmijëve dhe nipërve", 92-vjeçarja fillon shkollën fillore (FOTO LAJM)
Britania nis hetim gjyqësor për vrasjen e biznismenit rus
Vajza merr dhuratën e fundit të ditëlindjes nga babai, pesë vjet pasi ai vdiq

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media