Home Bota
Asteroidi gjigant kalon sonte pranë tokës: I madh sa një fushë futbolli
Duket se shkëncëtarët janë pakëz të shqetësuar pasi një asteroid me përmasat e “Statujës së Lirisë” do të kalojë sot pranë Tokës në një distancë 120 mijë kilometra.

Shkencëtarët thonë se asteroidi i quajtur 2010 WC9 është 130 metra i gjatë, më i madh se sa një fushë futbolli dhe se në fakt nuk përbën ndonjë rrezik të madh për planetin tonë.

Ky do të jetë objekti më i afërt që i kalon planetit tonë për 300 vitet e ardhshme.

Edhe pse ky trup shkëmbor, i cili u zbulua në vitin 2010 dhe u gjurmua deri sa humbi në hapësirë në një distancë shumë të largët, është më i madh edhe se meteori Chelyabinsk, që shkatërroi dritaret e banesave në disa qytete ruse kur hyri në atmosferën e Tokës në vitin 2013.

Megjithatë, shkencëtarët thonë se në këtë rast nuk duhet të ketë asnjë shqetësim të tillë.

Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Skandali në fondacionin “Nënë Tereza”, si murgesha trafikonte fëmijët
Njihuni me nëndetësen “përbindësh” të marinës amerikane, më e shpejtë se zëri
Gdhendi për 25 vjet një shpellë, rezultati që la pa frymë njerëzit (VIDEO)
Një mrekulli që ecën mbi rrota, transformimi i jashtëzakonshëm i këtij kamioni (FOTO LAJM)
S'do t'i besoni çmimet, këto janë tre prostitutat më të shtrenjtë në botë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media