Home Bota
Rënie rekord e lirës turke, ekonomia performon keq
Lira turke shënoi sot një rënie rekord kundrejt dollarit dhe euros, pas deklaratave të presidentit Recep Tayyip Erdogan në lidhje me vullnetin e tij për një ndikim më të madh në politikën monetare, nëse do të rizgjidhej në muajin qershor.

E brishtë nga rreziqe të një rritjeje të konsiderueshme të inflacionit, nisur nga fakti i një rwnieje ekonomike shumë e madhe, një deficiti i vazhdueshëm i lartë dhe inflacioni galopant, lira turke humbi 9% të vlerës së saj brenda një muaji.

Lira u këmbye sot me 4,49 për një dollar, në rënie prej 1,1 % në raport me normën përmbyllëse, të regjistruar një ditë më parë, dhe me 5,3 kundrejt euros.

Në një intervistë dhënë të hënën për ‘’Bloomberg TV’’ gjatë një vizite në Londër, Erdogan rriti paqëndrueshmërinë e tregut të këmbimeve valutore duke konfirmuar se synonte më tepër diktim mbi politikën monetare nëse do të rizgjidhej në funksionet që mban, në zgjedhjet e parakohshme të 24 qershorit.

Erdogan nxiti të premten zhvlerësimin e lirës, duke shfryrë kundër normave bankare të interesit, me cilësimin si burim i gjithë të këqijave. /ata/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Skandali në fondacionin “Nënë Tereza”, si murgesha trafikonte fëmijët
Njihuni me nëndetësen “përbindësh” të marinës amerikane, më e shpejtë se zëri
Gdhendi për 25 vjet një shpellë, rezultati që la pa frymë njerëzit (VIDEO)
Një mrekulli që ecën mbi rrota, transformimi i jashtëzakonshëm i këtij kamioni (FOTO LAJM)
S'do t'i besoni çmimet, këto janë tre prostitutat më të shtrenjtë në botë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media