Home Bota
Kokaina e kapur në Gjermani, ministri bavarez “humorist”: Jam konsumator…i bananeve!
“Askush nuk duhet të shqetësohet për oreksin e tij”, deklaroi me humor ministri i Brendshëm i Bavarisë, Joachim Herrman (nga CSU) pasditen e kësaj të mërkure, duke shtuar më tej se, edhe ai vet është një “konsumator i thekur i…bananeve”.

Por, vetëm për shkak të ngjyrës tejet të verdhë të këtij fruti, që nënkupton se janë të bëra mirë, Zyra e policisë bavareze për hetimet kriminale (Bayerische Landeskriminalamt, LKA) nuk do të merrte mundimin të dilte në një konferencë për shtyp.

E aq më pak me forca të armatosura dhe nën shoqërinë e forcave speciale të maskuara.

Konferenca, në fakt u mbajt për atë që ishte fshehur brenda bananeve: kokainë me një vlerë tregu prej rreth 400 milionë eurosh. Rreth 670 kg nga kokaina e sekuestruar deri të hënën ishte rindërtuar për qëllime ilustruese mes kutive me banane të freskëta. Ky cilësohet si hetimi më i suksesshëm në historinë e zyrës bavareze të krimeve (LKA), siç u shpreh edhe vet shefi i saj, Robert Heimberger.

Gjatë kohës së hetimit, rreth 500 policë dhe zyrtarë doganorë ishin përfshirë në mbarë Gjermaninë. Por në qendër të hetimit ishte grupi i 8 hetuesve në Mynih. Drejtori policor për krimet, Jorg Beyser përshkruan sesi hetuesit ranë në gjurmët e trafikantëve të drogës. Gjithçka nisi vjeshtën e vitit të kaluar, me dy ngjarje që në pamje të parë dukeshin sikur nuk kishin lidhje me njëra-tjetrën.

Në një sallë jofunksionale, qindra mijëra banane u zbuluan, disa në ngjyrë jeshile e të tjera të verdha, nga nxehtësia. Më vonë, nga data 22-23 shtator, punonjësit e 10 marketeve të qytetit Rewe, në juglindje të Bavarisë, u shtangën teksa hapnin kutitë e bananeve. Mes frutave u gjetën edhe kokainë tejet e përqëndruar, në pako njëkilogramëshe, e menjëherë njoftuan policinë.

Zyrtarë të një grupi të përbashkët të hetimit të drogave në LKA dhe zyrës së hetimit doganor të Mynihut, nisën hetimin e bashkërenduar nga zyra e prokurorit publik në Landshut. Ajo që zbuluan ishte se, kokaina ishte pjesë e një rrjeti ndërkombëtar droge. Pakot e kokainës ishin fshehur në kutitë e bananeve në Ekuador dhe kishin mbërritur me anije në portin e Hamburgut.

Prej andej, kutitë e bananeve ishin transportuar kudo në Gjermani me kamionë. Në 9 prej destinacioneve, trafikantët kanë mundur të rikuperojnë lëndën narkotike. Një kamera mbikëqyrëse në një prej tyre tregon se ata e dinin me saktësi se në cilat kuti të kërkonin për kokainën. Vetëm se videopërgjimi zbuloi diçka me rëndësi për hetuesit: trafikantët shfaqeshin të armatosur!

Hera e fundit që ata mund të “rrëmbenin” sasi droge ndodhi në mars, në Mynih, nga ku u nxorën 185 kg kokainë. Më pas ranë prè e kurthit. Në Hamburg dhe Hanover, në fund të prillit forcat speciale arrestuan 9 të dyshuar, e pak më vonë edhe 3 të tjerë, shumica shqiptarë. Atyre iu sekuestruan 180 kg kokainë, 30 mijë euro dhe dy armë. Por puna e hetuesve vetëm sa ka filluar. Tashmë ata janë në kërkim të bashkëpunëtorëve të tyre.

Në total, nga disa vendndodhje në Gjermani (Hamburg, Hesse, North Rhine-Westphalia, Bavaria dhe Saarland) dhe përgjatë muajve të fundit (shtator 2017-prill 2018), të hënën u njoftua se ishin sekuestruar afro një ton kokainë. Sipas policisë gjermane, rrjeti i narkotrafikantëve ka shitur deri në 1.8 tonë kokainë. /TCH/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Shkon në 700 numri i viktimave në Afrikën e Jugut
257 kg kokainë e fshehur në banane i drejtohej tregut Europian
Sulmet ajrore në Afganistan, të paktën 13 të vrarë
Ndalohet në momentet e fundit sulmi ndaj ministrit finlandez
May pranë shkarkimit, ky është emri që e zëvendëson

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media