Home Bota
Si u arrestua Tito në Rusi
Nikita Bondarev, një shkencëtar politik dhe autor i librit “Misteri Tito. Moska ishte Josip Broz” shpjegon pak detaje për marrëdhënien e Josip Broz Tito dhe BRSS, si dhe nëse me të vërtetë ishte një i burgosur lufte në Luftën e Parë Botërore.

“Dihet se që nga fillimi Tito nuk ishte njeriu i duhur për Stalinin për ta parë atë në krye të Jugosllavisë, për disa arsye, mbase Tito kishte lidhje të mira me Britaninë e Madhe, disa thonë se ai kishte mësuar gjuhën angleze nga shërbimi i inteligjencës para luftës”, shpjegon Bondarev.

Në një intervistë për një nga botimet e mëparshme në “Kurir”, Bondarev foli për arsyen pse në vitin 1948 kishte një ndarje midis Stalinit dhe Titos, por edhe lidhur me marrëdhëniet e tij të mëparshme me Bashkimin Sovjetik.

I pyetur se si u kap Tito në Luftën e Parë Botërore dhe atë që ai bëri në burgjet ruse në fillim të të njëzetave, Bondarev thotë se ai “pëlqente të fliste për mënyrën se si ai dyshonte se u kap nga Çerkezët, raporton “Kurir”, transmeton Periskopi.

“Pasi kam studiuar dokumente u konstatua se atë nuk e kishin kapur Çerkezët, por Tito ishte kapur nga njësitë e komandës së Mannerheimit. Ai më vonë plagoset, dhe vendoset në një spital në manastirin ortodoks Sviyazhsk, në Tatarstanin e sotëm. Dhe pas gjithë kësaj kohe, ai ishte vendosur në periferi të Rusisë, në rajonet me shumicë të popullsisë jo-ruse”, tha Bondarev, duke shtuar se Tito shkoi në Petersburg, ku ai synonte të kalonte kufirin sovjetik finlandez për të ikur. Por u kap dhe u burgos nga Pjetri në Kështjellën e Palit, ku ai u lirua mandej me shumë vështirësi.

“Nëse do të gjykonim vetëm për faktet, qyteti më i madh rus që Tito e pa gjatë qëndrimit të tij në Rusi ishte Omsk, dhe nuk ishte larg kryeqytetit.”

Tito gjithmonë ka qenë krejtësisht indiferent ndaj çështjeve të fesë. Ai nuk ishte një ateist i rastësishëm: as në rininë e as në moshën e tij të pjekur. Ai, kur erdhi në pushtet, si komunistë, kreu një propagandë anti-fetare. Tito ishte thjesht shumë pragmatik.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Britania mund të dalë nga BE si një "armike"
Babagjyshi romantik i Prishtinës tërhoqi vëmendjen e mediave amerikane (FOTO LAJM)
Të vrasin pa mëshirë dhe nuk japin llogari, forcat speciale më të frikshme në botë (FOTO LAJM)
SHBA, ngrihen akuza për ndikim të paligjshëm pro Turqisë
Dy deputetë nxirren me dhunë nga televizioni shtetëror në Hungari (VIDEO)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media