Home Bota
SHBA, Kalifornia mund të ndahet në tre Shtete, amerikanët votojnë në nëntor
California, Kalifornia e Veriut dhe Kalifornia e Jugut, janë këto emrat e tre shteteve që mund të lindin nga rajoni aktual i West Coast amerikane.

Në nëntor banorët e Golden State do të votojnë për këtë mundësi, pasi promotori i fushatës për referendum ‘Cal-3’ u ka dorëzuar autoriteteve pothuajse 420 mijw firma për të ju nënshtruar këtij votimi. Promotori i parë i kësaj iniciative për të ndarë Californinë në Tre shtete ka qenë Tim Draper, miliarderi i Silicon Valley, financuesi i start up, që në të kaluarën e kishte propozuar këtë mundësi për ndarjen në gjashtë Shtete.

Në plan, emri Kaliforni do të mbetet për të identifikuar gjashtë kontete më të mëdha bregdetare, përfshirë atë të Los Angeles.

Nga Kalifornia e Veriut, që përbëhet me 40 qarqe, nga Santa Cruz në kufi me Oregon, do të jetë pjesë e qytetit të San Francisco dhe Sacramento, kryeqyteti aktual. Kalifornia e Jugut do të përbëhet nga 12 qarqe, mes tyre Fresno, Orange dhe San Diego.

Me këtë modifikim, tre zonat do të kenë të njëjtin numër banorësh. Për momentin sondazhet tregojnë një ftohtësi nga ana e Kalifornianëve për një event të tillë.
Një studim i SurveyUSA tregon që 72% e elektoratit është kundër kësaj ndarjeje, në krahasim me 17% që janë pro.

Në rast suksesi të propozimit, aprovimi do të kalojë në dy dhomat e parlamentit shtetëror kalifornian dhe të kongresit federal, pa përjashtuar mundësinë e shqyrtimit të çështjes në gjykata.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Krimi trondit Kroacinë, vrau motrën dhe e mbajti në frigorifer për 18 vite
Kujdes, nëse shani Facebook-un ose Zuckerbergun e pësoni rëndë
Albeu.com
Traditë të prapambetura, shikoni çfarë i punon dhëndri nusës ditën e dasmës (VIDEO)
Kinezët po ndërtojnë "Titanikun e Ri"
Burri zbulon nga Facebooku se vuante nga një sëmundje e frikshme

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media