Home Bota
E ndoqën për 8 vite, kapet krokodili gjigant në Australi
Këtë të martë një krokodil përbindësh i ujërave të kripura me peshë prej 600 kg u kap më në fund në Australi pas një përndjekje prej 8 vitesh.

Kafsha me gjatësi prej 4.7 metrash u kap në një gracë të vendosur në lumin e qytetit verior, Katherine, pasi u zbulua për herë të parë në vitin 2010. Besohet se ka moshë 60 vjeçare. -E kemi quajtur me shumë emra përgjatë viteve dhe ka qenë shumë e vështirë ta kapje, – tha roja e parkut, John Burke për rrjetin televiziv ABC. -Ëshë i frikshëm, por edhe duhet admiruar madhësia e kafshës dhe mosha që ka.

Duhet patur respekt për të. -Kafsha u çua në një rezervat për krokodilë për ta mbajtur larg popullatës, – tha shefja e operacioneve të faunës së egër për territorin e veriut, Tracey Duldig.

Është krokodili më i madh që ka nxjerrë lumi Katherine. Rojet e parkut kanë kapur rreth 250 krokodilë problematikë çdo vit dhe sigurohen që të mos mbërrijnë në zonat e banuara dhe të përbëjë një rrezik.

Krokodilët e ujërave të kripura janë të zakonshëm në veriun tropikal të Australisë dhe vrasin mesatarisht 2 njerëz në vit. Popullata e këtyre lloj zvarranikësh u shumëfishua pas shpalljes si specie në mbrojtje në vitet 1970.

Vrasja e një të moshuare vitin e kaluar rizgjoi mendimin e reduktimit të numrit të tyre. / bota.al
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
HORROR/ Nëna lind foshnjën me kokë të shkëputur nga trupi (VIDEO)
Rusja tenton të bëjë selfi para trenit por gjen vdekjen (FOTO LAJM)
Rregulla të reja për të drejtën e autorit, dëmtohen kopmanitë e mëdha
Grekët dërgojnë tanket në kufi me Turqinë (FOTO LAJM)
Kërkohet Gjykatë Speciale për ISIS

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media