Home Bota
Rumania paralajmëron rritjen e prezencës ushtarake ruse në Detin e Zi
Rumania ka shprehur shqetësimin në NATO lidhur me rritje e prezencës aktive ushtarake të Rusisë në Detin e Zi, dhe nënvizoi se forcimi i mbrojtjes euripiane duhet të jetë një nga temat më të rëndësishme kur ajo të marrë presidencën e rradhës të Bashkimit Evropian në janar.

" Federata Ruse po përdor Detin e Zi të projektojë forcën në Mesdheun lindor" tha ministri i Mbrotjjes Mihai Fifor në një konferencë ndërkombëntare që u mbajt më 10 tetor në Institutin Aspen

"Situata ka ndryshuar në mënyrë dramatike vitin e fundit" tha ai.
Rumania është një ndër nga shtetet evropiane të NATO-s që së bashku me Poloninë që ka rritur shpenzimet e mbrojtjes, pasi aleanca kërkon të pengojë Rusinë dhe t'i nënshtrohet modernizimit.

Ministri i Jashtëm, Teodor Melescanu tha në konferencë se forcimi i sigurisë kibernetike dhe trajtimi i kërcënimeve të luftës hibride nga Rusia do të ishte gjithashtu një pikë shtesë në presidencën rumune të BE.

Duke folur dhe për Reuters Fifor tha se qeveria e Bukureshtit planifikon të zbulojë dy programe të mëdha të prokurimit ushtarak përpara fundit të vitit, duke shtuar planet e njohura tashmë për të blerë avionë të rinj luftarakë dhe pajisje të tjera.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Zbulohet emri i fshehtë i Mbretëreshës Elizabeth
Vetëm 2 metra larg: Momenti kur forcat amerikane dhe ato të Asadit shkëmbehen në Siri (VIDEO)
123 vjeç në avion për të udhëtuar, pasagjeri habit gjithë stafin (FOTO LAJM)
Karrige dhe shishe kokës, plas keq sherri në dasmë (VIDEO)
Çudira moderne, nëna gjen fëmijën duke bërë detyrat me ndihmën e Alexës

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media