Home Bota
Kroacia shkarkon ambasadorin në Bosnje për shkak të Serbisë
Kroacia shkarkon ambasadorin në Bosnje e Hercegovinë, shkak bëhet Serbia.

Ministria i Punëve të Jashtme e Republikës së Kroacisë ka marrë vendim që të shkarkojë ambasadorin Ivan del Vecchio në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Arsyeja e shkarkimit është paraqitja e tij me nëntë janar në festimin e Ditës së Republikës Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë.

Ministrja e Jashtme kroate Marija Pejcinovic Buric tha se Del Vecchio kishte marrë vendim të gabuar.

“Ai nuk është dashur të jetë atje atë ditë” u shprehë ministrja Buric.

Për shkak të pjesëmarrjes, anëtari boshnjak i presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Sefik Dzaferoviç dhe Kryetari i Këshillit të Ministrave , Denis Zvizdiç kanë ndërprerë kontaktet me Ivan del Vecchio.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Parashikimet e Nostradamus për vitin 2019, janë të frikshme
SHBA-të nxjerrin "përbindëshin" 4.2 miliard dollar, dridhen Rusia dhe Kina (FOTO LAJM)
"10 year Challenge", çfarë i bëmë botës brenda një dekade (FOTO LAJM)
Pus 100 metra për të shpëtuar Yulenin, e gjithë Spanja loton dhe lutet (FOTO LAJM)
Tensione Greqi-Turqi, disa avionë ngrihen mes alarmit në fluturim

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media