Home Bota
Foto të rralla nga beteja e vërtetë e Miduejit (FOTO LAJM)
Ndërkohë që kinematë në të gjithë botën do të shfaqin këtë javë fimin “Beteja e Miduejit”, sulmin amerikan ndaj Japonisë, pas Perl Harborit, këto janë disa foto nga ngjarja e vërtetë.

Beteja u zhvillua në datat 4 dhe 7 qershor të vitit 1942, gjashtë muaj pasi japonezët kishin ndërmarrë sulmin e beftë në Perl Harbor.

Marina amerikane përdori persona që thyenin kodet e komunikimit, duke zbuluar kështu të gjitha planet ushtarake të marinës Japoneze, e cila ishte nisur për t’i shkatërruar.

Falë informacioneve, edhe pse më të paktë në numër dhe me forca detare dhe aviatore më të dobëta, SHBA arriti t’i shkaktojë flotës japoneze një dëm më të madh, duke shkatërruar disa aeroplanmbajtëse.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Pacienti e sulmoi seksualisht në ambulancë, infermierja: Kapi të pasmet e mia (FOTO LAJM)
Gruaja çon telefonin për ta rregulluar, punonjësi ia merr fotot intime (FOTO LAJM)
Bëri 3.5 vite burg, gazetari turk arrestohet tre ditë pas lirimit sepse shkruajti këtë shkrim
Donald Trump "fëlliqet" në aeroport, incidenti që i ndodhi për të dytën herë (FOTO LAJM)
Venecia nën ujë, dalin fotot me pamjet katastrofike (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media