Home Bota
Macron futet në telashe: Bosnja është bombë me sahat...
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron theksoi se shqetësimi më i madh në Ballkan është “kthimi i xhihadistëve” në Bosnje të cilën e quajti edhe “bombë me sahat”.

Anëtari kroat i presidencës së Bosnjës, Zeljko Komisiq, tha se do të thërras ambasadorin e Francës në Sarajevë për një shpjegim për komentet e Macronit gjatë një interviste për revistën The Economist, shkruan Al Jazeera.

Një zëdhënës i komunitetit islamik në Bosnje, Muhamed Jusic, i ka përshkruar si skandaloze komentet e Macronit.

“Afër 300 qytetarë të Bosnjës, shumë prej tyre fëmijë dhe gra kanë shkuar në Siri dhe Irak, krahasuar më 1.900 francezë”, ka thënë Jusic.

“Këto ditë, Franca pritet t’i kthejë afër 450 xhihadistë. Unë nuk e shoh si problem më të madh këtë në Bosnje se sa në Francë”, ka thënë ai.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
COVID-19/ Ky është vendi i parë në Europë që rikthen karantinën
U zhduk në park për dy javë, gjendet e gjallë alpinistja 38 vjeçare
Dashuria e gjyshërve për nipërit dhe mbesat e "mishëruar" në foto (FOTO LAJM)
Mjekët nuk ia zbuluan dot sëmundjen, 18-vjeçare studion për mjekësi dhe kuron veten
Erdogan kërcënon hapur: Ata që godasin flamurin tonë do t’u priten duart!

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media