Home Bota
Jo më koronavirus! Si do të quhet tani sëmundja vdekjeprurëse
Virusi vdekjeprurës që është përhapur me shpejtësi të madhe në Kinë dhe i ka marrë jetën mbi 1000 personave, tashmë do të ketë një emër specifik.

Emri zyrtar i këtij virusi është Covid-19, ndërsa koronavirus është termi me të cilin mediat dhe populli përdorën për grupin e viruseve ku përfshihet edhe Covid-19.

"Tashmë kemi një emër për sëmundjen dhe është Covid-19. Ishim të detyruar të gjenim një emër që nuk i referohej asnjë vendndodhjeje lokale, kafshe, grupi individual apo grupi njerëzish",- u shpreh drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesu.

Emri "Covid" është marrë nga "corona", "virus" dhe "disease" (sëmundje), ndërsa numri 19 përkon me vitin 2019 kur u përhap ky virus.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
I mituri ruan trupin e pajetë: Gjyshi më tha të mos dal jashtë se ka virus
Ndryshe nga të gjithë VIP-at, Kate Middleton shkëlqeu me atletet 38 dollarshe (FOTO LAJM)
Frika nga koronavirusi, zbrazen supermarketet në Greqi
Eurothink: Greqia po zvarrit zbatimin e Marrëveshjes së Prespës
Bëhet viral në rrjet, gazetari raporton live aksidenatlisht me filtra (VIDEO)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media