Home Bota
Mbretëresha në vështirësi financiare? Familja mbretërore rrezikon 18 milion paund
Mbretëresha mund të humbasë plot 18 milionë paund të ardhura për shkak të krizës nga koronavirusi.

Me mbylljen e pallatit mbretëror, për shkak të masave kufizuese për përhapjen e Covid-19, Mbretëresha nuk do të arkëtojë në buxhet thuajse 18 milionë paund, para të humbura nga mungesa e turistëve.

Kryeshërbëtori i familjes, Lord Chamberlain Earl Peel pranoi se të ardhurat e familjes mbretërore do të bien ndjeshëm, së paku deri në vjeshtë, me 1/3 e të ardhurave të përvitshme. Po ashtu, ai tha se e ka njoftuar tashmë stafin për një ngrirje të përkohshme të pagesës ndërsa rekrutimi i stafit të ri për momentin është pezulluar.

Vitin e shkuar, turizmi vetëm për familjen mbretërore, me vizitat në Buckingham Palace dhe blerjen e suvenireve për mbretëreshën, arriti në 70 milionë paund.

Vetëm nga biletat në Buckingham Palace arkëtohen në vit 12 milionë paund, nga Kështjella Ëindsor 25 milionë paund, Holyroodhouse në Edinburgh 5.6 milionë, Royal Meës 1.6 milionë paund dhe Clarence House 132 mijë paund.

Mbretëresha Elizabetë vlen 350 milionë paund dhe granti i huaj, që paguhet çdo vit nga taksapaguesit për familjen mbretërore, në 2019 arriti në 82.4 milionë paund. Përgjatë muajve të verës, pallati mbretëror do të mbetet i mbyllur ndërsa shpenzimet për mirëmbajtje do të përgjysmohen përgjatë kësaj periudhe.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
11 thesare të fshehura në Luftën e Dytë Botërore, zbulimet nga ditari i oficerit nazist (FOTO LAJM)
Përplas Ferrarin 250 mijë euro me autobusin, shpëton për mrekulli reperi i njohur (FOTO LAJM)
Në hapat e parë të karrierës, dalin në ankand fotot e rralla të Marilyn Monroe (FOTO LAJM)
Bëri s*ks me të burgosurin, arrestohet oficerja simpatike në burg (FOTO LAJM)
Kujt ja merrte mendja, një palë geta lindën "urrejtjen" mes Kate dhe Meghan (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media