Home Bota
Për katër javë asnjë rast i ri, shpërthejnë sërish infeksionet në Çeki
Në Republikën Çeke, numri i rasteve ditore me koronavirus ka pësuar rritjen më të madhe brenda katër javësh, ndërsa ka kaluar për herë të parë këtë muaj shifrën 100 njoftoi Ministria çeke e Shëndetësisë, e cituar nga REL.

Sipas saj, në 24 orët e kaluara janë regjistruar 111 raste të reja, të cilat e çojnë në 8,586 numrin e përgjithshëm të të infektuarve.

Prej tyre, më shumë se 5,600 janë shëruar. Për viktima të reja nuk u raporta dhe numri i tyre mbetet 297. Republika Çeke, si shumë vende të tjera në Europë, ka mbyllur shkolla, dyqane dhe kufij, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Lehtësimi i masave të izolimit tashmë ka filluar. Mesnatën e 17 majit ka përfunduar edhe gjendja e jashtëzakonshme, por disa kufizime kanë mbetur në fuqi. Dyqanet e mëdha, qendrat tregtare dhe terracat e restoranteve janë hapur më 11 maj.

Liga e futbollit çek do të jetë ndër të parat në Europë që do të nisë sërish nga 23 maji, por fillimisht pa tifozë.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
11 thesare të fshehura në Luftën e Dytë Botërore, zbulimet nga ditari i oficerit nazist (FOTO LAJM)
Përplas Ferrarin 250 mijë euro me autobusin, shpëton për mrekulli reperi i njohur (FOTO LAJM)
Në hapat e parë të karrierës, dalin në ankand fotot e rralla të Marilyn Monroe (FOTO LAJM)
Bëri s*ks me të burgosurin, arrestohet oficerja simpatike në burg (FOTO LAJM)
Kujt ja merrte mendja, një palë geta lindën "urrejtjen" mes Kate dhe Meghan (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media