Home Bota
OBSH zbulon një simptomë të re që tregon se jeni infektuar me COVID 19
Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka zbuluar një simptomë të re të virusit vdekjeprurës COVID-19.

“Çdokush mund të kontraktojë koronavirusin dhe të sëmuret rëndë. Njerëzit e çdo moshe që kanë ethe ose kollë dhe që marrin frymë me vështirësi gjithashtu, ndjejnë dhimbje në gjoks ose shtrëngim, ose kanë vështirësi në të folur ose në të lëvizur duhet të kërkojnë kujdes mjekësor menjëherë.

Nëse është e mundur, rekomandohet që së pari të telefononi qendrën e kujdesit shëndetësor, në mënyrë që ata ta referojnë pacientin në institucionin e duhur të kujdesit shëndetësor”, thuhet në dokumentin e OBSH-së.

Simptoma e re që OBSH ngre alarmin është “vështirësi për të folur ose lëvizur”. Deri më tani kjo ka qenë e panjohur si simptome që kishte lidhje me koronavirusin.

Simptomat më të zakonshme të COVID-19 vazhdojnë të jenë, ethet, kolla e thatë dhe lodhja. Simptoma të tjera më pak të shpeshta që prekin disa pacientë janë dhimbjet, dhimbja e kokës, konjuktiviti, dhimbja e fytit, diarreja, humbja e shijes ose erës dhe skuqjet e lëkurës ose ndryshimet e ngjyrave në gishta, shkruajne mediat e huaja.

Këto simptoma janë zakonisht të buta dhe fillojnë gradualisht, por simptoma më e re është vështirësia në të folur dhe lëvizshmëria.

Në të njëjtin dokument, OBSH kujton se sëmundja përhapet kryesisht nga personi në person përmes “teshtimave ose kollës”. Prandaj është e rëndësishme që të qëndroni të paktën një metër larg nga të tjerët.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
11 thesare të fshehura në Luftën e Dytë Botërore, zbulimet nga ditari i oficerit nazist (FOTO LAJM)
Përplas Ferrarin 250 mijë euro me autobusin, shpëton për mrekulli reperi i njohur (FOTO LAJM)
Në hapat e parë të karrierës, dalin në ankand fotot e rralla të Marilyn Monroe (FOTO LAJM)
Bëri s*ks me të burgosurin, arrestohet oficerja simpatike në burg (FOTO LAJM)
Kujt ja merrte mendja, një palë geta lindën "urrejtjen" mes Kate dhe Meghan (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media