Home Ekonomi
Greqia hap tenderin për kërkime nafte pranë ujërave territoriale të Shqipërisë
Greqia ka hapur tenderin për kërkime hidrokarburesh edhe në dy zona të mëdha, njëra prej të cilave është shumë pranë ujërave territoriale të Shqipërisë, shkruan Albeu.com.

Ministria e Energjetikës së Greqisë ka dhënë afat fundit e marsit 2018 për kompanitë e interesuara që të bëjnë kërkime për naftë dhe gaz në jug dhe jug-lindje të ishullin të Kretës dhe në zonën pranë ishullin të Korfuzit, pranë ujërave territoriale të Shqipërisë.

Bëhet fjalë pikërisht për bllokun nr.2, i cili është në veri-perëndim të ishillin të Korfuzit dhe ngjitur me territorin e debatueshëm mes dy vendeve, siç është ai i bllokut nr.1 (shih hartën sipër). /albeu.com/

Dërgoja mikut në:


Shkruani komentin tuaj!
 
"ALBtelecom" i bashkohet fushatës së donacioneve, në ndihmë të familjeve të prekura nga përmbytjet
Vjollca Hoxha shet aksionet kryesore tek Lori Caffe
Grafiku, zbardhen datat kur mund të tërhiqni shpërblimet e fundvitit
Moti ekstrem rëndoi ndjeshëm xhepat e shqiptarëve
10-50 mijë lekë shpërblim për ushtarët dhe policët që u angazhuan me përmbytjet

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2017 Albeu Online Media