Home Ekonomi
Xhirojnë miliarda: Njihni 10 kompanitë më të mëdha në Shqipëri
Sipas INSTAT, xhiro totale e faturar e vitit të kaluar nga të gjitha bizneset në Shqipëri ishte rreth 2 mijë e 37 miliard lekë ose 16 miliard euro.

Rreth 18 % xhiro erdhi nga vetëm 10 kompani.

Kjo listë dominohet sërish nga kompanitë e karburanteve, monopolet shtetërore të energjisë, bankat dhe kompanitë e ndërtimit.

Sipas këtyre të dhënave, kompania më e madhe në vend është Kastrati.

Shoqëria e importimit të karburanteve me shumicë faturoi vitin e kaluar 62.2 miliardë lekë ose 500 milionë euro, falë edhe rritjes së çmimit të naftës në bursat ndërkombëtare, që rrit qarkullimin e kompanive të cilat importojnë këtë produkt.

OSSHE, monopoli shtetëror i shpërndarjes së energjisë u rendit në vendin e dytë me 443 milionë euro.

Në vendin e tretë rezulton Banka Kombëtare Tregtare (BKT) me 361 milionë euro.

Në dhjetëshen e kompanive më të mëdha në vend bazuar në xhiron e realizuar, këtë herë ka një hyrje të re.

Western Atlas International, një kompani me qendër në Fier që merret me operacionet hidrokarbure rezulton papritur kompania e katërt më e madhe në vend për 2018-ën duke arkëtuar rreth 290 milionë euro.

Spiecapag Shqipëria është e pesta dhe Bankers Petroleum e gjashta në rradhë.

Spiecepag është nënkontraktore e gazsjellësit TAP, ndërsa Bankers Petroleum shfrytëzon me konçesion vendburimin e pasur të naftës Patos-Marinëz.

Në vendim e shtatë renditet prodhuesi i çelikut Kurum.

E teta është kompania e naftës Genclaudis.

Ndërsha e dhjetta renditet korporata elektroenergjetike shqiptare (KESH).

Duhet ritheksuar se kjo renditje bazohet në xhiron e kompanive.

Ndërsa lista e kompanive që fituan më shumë kryesohet nga KESH dhe Operatori i Shpërndarjes.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Rrit çmimin dhe ujë s'ka: Paratë shkojnë për punësim militantësh dhe salltanete
AMF zhvillon një takim pune pranë Autoritetit të Tregjeve Financiare të Francës
Forcohet dollari, çfarë po ndodh me euron

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media