Home Foto Lajm
Ndjekësit i hapin telashe serioze Kiara Titos: Shpresojmë jo në gjykatë (FOTO LAJM)
Një djalë, shprehu se ishte influencuar nga veshja e Kiara Titos, një thumbim i drejtpërdrejtë për “Fashion Influencer” që Kiara ka vendosur në bion e profiit.

Ajo iu përgjigj me “prandaj paguhem” dhe këtu nisën telashet. “Të sugjeroj të vendosësh #ad nëse paguhesh sepse sipas ASA dhe CMA, je në telashe. Unë nuk dua të të shoh në një proces gjyqësor. Plot mirësjellje po të them lart e më lart. Vazhdo influenco,” i kthehet sërish komentuesi.

Tani, nuk e dimë çfarë është ASA apo CMA, por dimë çfarë është Ligji për mbrojtjen e konsumatorëve, neni 17, pika 11, që thotë: Përdorimi i përmbajtjes editoriale në media për të promovuar një mall ose një shërbim, kur tregtari ka paguar për promovimin, pa e bërë këtë të qartë në përmbajtje ose nëpërmjet fotove apo tingujve qartësisht të identifikueshëm nga ana e konsumatorit [konsiderohet praktikë e padrejtë tregtare].

Sigurisht, ligji nuk i referohet me gisht influencuesëve në Instagram, por në mungesë të legjislacionit, le ta interpretojmë reklamën në Instagram si reklamë në një tjetër formë medieje. Është e nevojshme që konsumatori ose në këtë rast ndjekësi të vihet në dijeni se kontenti që po sheh është i sponsorizuar. Në këtë mënyrë, të jetë i informuar mbi mallin a shërbimin për të cilin po influencohet.

Sidoqoftë, ky nuk është një rast i izoluar, edhe pse Kiara pati fatin të përmendej. Thuajse çdokush me ndjekës të konsiderueshëm në Instagram paguhet për reklama e nuk e deklaron këtë fakt në kontentin e publikuar. Janë të rrallë ata që tregohen transparentë.

Ndoshta autoritetet do të gjejnë kohë për qartësuar këtë rrëmujë. Ndoshta.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Zhduket 2-vjeçarja shqiptare në Greqi, nuk dihen ende shkaqet (FOTO LAJM)
Frika nga termetet, banorët e Durrësit do ta kalojnë sërish natën në qiell të hapur (FOTO LAJM)
Sevilla-Real Madrit, formacionet zyrtare: Rikthehet në formacion Ramos (FOTO LAJM)
Tërmeti i fuqishëm, shikoni pasojat që ka shkaktuar në Kavajë (FOTO LAJM)
Tërmeti ndau në dysh pallatin në Durrës, banorët tregojnë dëmet (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media