Home Foto Lajm
Lufta e Dytë Botërore, lufta që “"zgjoi" gratë (FOTO LAJM)
Në ata vite ishte koha e artë e të drejtave për gratë

Nga një këndvështrim i gjerë kur përmendim fjalën “luftë”, në mendje na vjen gjithmonë si diçka e tmerrshme.

Vlerësimet e numrit të përgjithshëm të viktimave gjatë Luftës së Dytë Botërore ndryshojnë shumë midis burimeve të ndryshme, në shifrat e Muzeut Kombëtar të Luftës së Dytë thuhet se lufta mori jetën e afërsisht 15,000,000 ushtarëve dhe më shumë se 45,000,000 civilëve.

Por, Lufta e Dytë Botërore ishte gjithashtu një kohë e përparimit, para viteve 1940, gratë ishin të mbyllura në shtëpi, ishin të destinuara për t’u bërë grua dhe nënë dhe jo më tepër se kaq.

Por gjatë Luftës së Dytë Botërore, të gjitha llojet e mundësive të reja u hapën për gratë. Ja se si ishte të jesh femër në Amerikën e kohës së luftës, rreth vitit 1944…
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Medalje Championsi, buzhuteri dhe parfume, dalin pamjet e aksionit ndaj shqiptarëve në Madrid (FOTO LAJM)
Intrigat kundër mbretëreshës, mbreti pushon nga puna më të mirën e haremit (FOTO LAJM)
Eneda Tarifa rikthehet te "Kënga Magjike" pas 11 vitesh mungesë (FOTO LAJM)
Juventusi - Lokomotiva e Moskës, formacionet e mundshme (FOTO LAJM)
Plasi në "Dance With Me", sherr live mes Valer Kolnikaj dhe Ermal Peçit (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media