Home Foto Lajm
Foto nga 9 nëntori, data historike e rënies së Murit të Berlinit (FOTO LAJM)
Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor, dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989. Ngjarja ishte aq e rëndësishme sa shërbeu si shtysë për rrezmin e komunizmit edhe në shumë vende të tjera.

I ndërtuar nga Gjermania Lindore, e udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik, muri kishte si synim të mbante fashistët perëndimorë larg e që të mos pushtonin lindjen. Por në fakt shërbente edhe si barrikadë për lindorët që përpiqeshin të emigronin vazhdimisht për në territoret e perëndimti kapitalist.

Ndarja bëri që të ndahen familje e të shkelen të drejta njeriu, duke e mbajtur popullsinë e Gjermanisë Lindore të mbyllur në territor sovjetik. 100 persona u vranë teksa përpqieshin të kapërcenin murin kufitar, të rrethuar nga tela me gjemba e ushtarë me mitralozë.

Më 9 Nëntor 1989, partia komuniste e Gjermanisë Lindore tha se qytetarët mund të kalonin matanë murit kur të donin. Menjëherë u krijua kaos. Ata që jetonin në Lindje më në fund kishin mundësinë të kalonin në perëndim për herë të parë pas 30 vitesh. Teksa mblidheshin, qytetarët nisën ta shkatërrojnë murin.

Këto janë pamjet e Reuters nga dita historike.


Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Armike?! Deputetja e PS i kërkon autograf Grida Dumës (FOTO LAJM)
Iu nënshtrua operacioneve plastike që 20 vjeç, kështu duket sot e reja (FOTO LAJM)
Bënë historinë me Kombëtaren, stadiumi i ri bashkon legjendat e viteve 2000 (FOTO LAJM)
Misteri i vdekjes së njeriut më të pasur në planet, 91 vite hetime pa sukses (FOTO)
EKSKLUZIVE/ U largua me bujë nga Zonë e Lirë, Xheni Brahaj sqaron arsyet (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media