Home Boterori 2018
FIFA ka një kërkesë për tifozet tërheqëse
FIFA do t’u kërkojë të gjithë kompanive të transmetimeve televizive dhe trupave të xhirimit që të reduktojnë në maksimum pamjet e tifozeve tërheqëse gjatë zhvillimit të ndeshjeve, duke filluar nga finalja, pasi cilësohet si seksizëm.

Shefi i departamentit të përgjegjësisë sociale në FIFA, Federiko Adieki ka shpjeguar se gjatë Botërorit të Rusisë, ka pasur më shumë raste seksizmi sesa racizmi.

Në veçanti, ka pasur shumë raste ngacmimesh nga ana e tifozëve për gazetarët që bënin intervista apo lidhje direkte.

Sipas tij, gjithçka ishte një procedurë normale evolucioni, duke saktësuar se pamjet kishin pësuar një përmirësim të ndjeshëm në krahasim me Botërorin e kaluar.

“Kemi ndërhyrë edhe në transmetimet e mëparshme televizive, por në raste individuale dhe shumë të dukshme”, shpjegoi ai. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Pogba dhe Lingard çojnë "Kupën e Botës" në Amerikë (FOTO LAJM)
Ozil thyen heshtjen dhe sfidon Gjermaninë: Do ta bëja prap foton me Erdoganin
Guardiola del kundër Low: Bëri gabim të madh me këtë lojtarë
Griezmann apo Mbappe? Deschamps tregon fituesin e "Topit të Artë"
Talljet në rrjet u bënë virale për Neymar por ja reagimi i tij (VIDEO)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media